1 Klockskåp allmoge, 1800-tal
Delbart.
Bär datering 1828. Originalmålningar. Senare ditsatt handtag. Urtavla saknar visare, glas spräckt. Mittdel dörrar med bakomliggande lådor, skedholk och hyllplan. Nedtill dörrpar med bakomliggande förvaring och hyllplan.
- Skick:Åldersrelaterat slitage.
- Storlek:H 215 cm, B 135 cm, D 50 cm.
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |