Påskauktion

Auktion Måndag 22 April Annandag Påsk

Klockan 12:00 med visning från 10:30
Även visning Lördag 20 April Påskafton 10:00 - 14:00

Säljes:
Guld samt silversmycken. Guldur 18k. Mormors ur 14k. Omega 18k. Fickur Silver.
Silver uppsättningar. Ströare silver 1799. Silverskålar. Schuvo Leksaker. Ring Tysk 1914-1918.
Knivar. L. Larsson Keramik. S. Lindberg. S Wejsfelt. Bronsch staty 1904 Yrjö Liipola. Korg Einar Svedin.
Vas Kina 1700-tal. Kina Porslin. Fotoalbum. Ljusplåtar. Gjutjärns stövelknekt. Trumpet Yamaha. Fiol.
Tvärflöjt. Dragspel Hagström. Ljusstakar 1800-tal. Glasflöten. Uppstoppade fåglar. G:a stallyckta.
Trattgramofon. Flask Schatull. G:a glasfoton. Flytande Blå G.B. Meissen proslin. Sheryy glas "Prince"
G:a fotoramar. Kandelabrar. Silverljusstakar. Sign gips figuriner. Skäktknivar. Bandskedar.
Stor Bo Fajanskruka. Tenntallrikar 1700-tal. Servis Grå ränder GB. Servis "Alva" R.S.
Tenntallrikar Hudiksvall. G:a burkar. Koppar och mässing. Yxor. Ljuster. Krönta mått. Rotkorgar.
Järnmortlar. Sablar. Målade skrin. Båtklocka. Optimus stormlykta. Bordsur m ljusstakar. Hattaskar.
Bänkar. Brasskärm. Kolonn. Vettar. Desinglampor. Kristallkrona. Textilier. Ripsmattpr. Dräkt.
Taklampor. Golvlampor. Speglar. Gökur. Pendelur. Canape. Golvur 1829. Bröllopsgåva.
Designbord. Sekretär tidigt 1800-tal. Trädgårdsgrupp gjutjärn. Skinnfåtöljer Luna Chair.
Soffa + fåtölj "Gripsholm" NK 60-tal- Gustavianska möbler 1700-tal, 1800-tal, 1900-tal.
Slagbord. Carl Malmsten stolar. Stil sogga + fåtölj. Skrivbord. Gungstolar. Ekskåp. Skåp
Engelskt skåp. Hörnskåp rött 1800-tal. Kistor. Skänkar. Hängskåp. Golvur 1856. Äkta mattor.
Stol med kungakrona. Kaffeautomat Plåt "Triangeln" Pottsköåp 1700-tal- Stil Byråer. Sverigedräkten.
Blombord. Pioneer mixer och discplayer. Förstärkare Skytec mp 8 300 W. Järnkonst Einar Svedin Trönö.

Konst:
Mårten Andersson. Olle Hjortzberg. Otto Lindberg. Einar Palme. Stig Lasseby. Tore Wideryd.
Pabablo Picasso litografiskt tryck. Lars Norrman Olja på panå. Elsa Flensburg. M Gisselson Ockelbo.
Oskar Lycke Sundsvall. Lillemor Weise. Lars Huck Hultgren. mm

Böcker:
Barbra Sedwall. Helge Törnros "Boken om Hälsinglan". Herrgårdar i Finland. Andels kallendrar.
Hälsinge Regemente. SÖderala böcker mm.

Vi tar kontanter, kontokort och Swish.
Slagavgift 20:-/slag tillkommer. Slagavgift betalas endast av köparen.
Bud på enskilda objekt kan avges via mail eller telefon.

Servering.

Välkommen till en auktion som har allt!

'