Bilder Auktioner

Stor Julauktion med kvalitetsinslag

Auktion Annandag Jul 26 December kl 12:00, visning från 10:00.
Även visning Torsdag 20 Dec 14:00-18:00, samt lördag 22 Dec 12:00-17:00.

Säljes: Säljes: Guld Smycken. Silver bl.a. Bägare m=ahle 1800. Silver Sked Langberg 1791. Silver Sked 1794. Ljusstakar Silver. Mynt. Sedlar. Starkvinsglas Silver. Punchkoppar Silver m.m.

Jukebox m=Fiesta. Flipperspel Bonanza. Enarmad Bandit. Tic-Tac-Toe. Stor Radiostyrd Båt. Älghorn. Leksaker bl.a. Steppande man. Pariserhjul. Travhäst org kartong. Motorcykel Technofix. Tipp & Co TC900. Volvo. Schuco GP Racer 1070. Brio tåg m.m. Barbiedocka m Org kartong.

Tennfat CG Malmberg Stockholm 1774. Barnspis m Tillbehör. Lerfat Hamre 1867. Champagneglas Salut S.Gate. Serviser R.S Arabia "Krokus". "Grön Anna". "Bengali". Svenska Slott. Adam 13 delar S.Lindberg. 11 delar Berså.

Tvättservis R.S. Terrin tidigt 1800 R.S. Prakturna Majolika R.S. Kaffeserviser bl.a. "Viol" Hackefors. Blå Blomst. Glasuppsättning Kosta "Prince" G.Wärff. Mortlar Skultuna. L.Larsson figuriner. Konst Glas U.H Vallien. K.Engman. B.Vallien.
G.Nylund keramik. Vas S.Lindberg. Brons Skulptur A.Ebeling.

Träfiguriner. Trätavlor bl.a. J.Wiklund. G.Samuelsson. Rydbergs glas. Mässingljusstakar. Stor Dalahäst. Kanna R.S. Vaser Timo Sarpaneva. Tenn Vas Svensk Tenn 1931. Org målad Järvsökista. Väggtelefon LM Eriksson. Lodur GB. Skakelklockor.

Vättar. Koppar Tunna & Vattenbehållare. Skäktkniv. Skultuna Trattar. Runt Forskrin. Ljuslåda. Skrin 1700-tal. Kista Dalarna 1824. Bordskanon 1700-tal. Minibyrå. Kryddfack. Stor Järngryta. Ankare. Snideri W.Sjöberg. Bjällerkrans. Sotset. Städ med inskriptioner. Dragspel Hotiner & Guerini.

Luntlåsmusköt 1630-tal Söderhamn. Slaglåsgevär Belgien 1800-tal. Bössa Alfta 1850-tal. Taximätare. Stringhylla. Sängbord. Kristallkronor. Bordslampor. Salongsgrammofon. Hembygdsdräkter Söderala & Vingåker. Ripsmattor. Silkesmattor. Äkta mattor. Textil bl.a. Järvsösöm.

Stilbyråer Gustaviansk stil. Matgrupper Gustaviansk stil. Saidbord. Teakbyrå. Jämtlandsskåp 1800-tal. Bokskåp. Skänkar bl.a. Allmoge & Gustaviansk stil. Skrivbord. Golvur. Fönsterbord. Barockskåp 1700-tal.

Herrgårdsurnor. Stolar bl.a. Thornet. Ek. m.m. Bänkar Grythyttan. Balkonggrupp Grythyttan. Fotbollsspel 1920-tal. Fåtölj Pernilla m fotpall. Speglar bl.a. Hallstämplad Söderhamn. Gustaviansk. 1 Rokokospegel. Stol 1700-tal. Skärmvägg. Kista Blå 1821. Oljebehållare. Cowboysadel. Vargskinnspäls.

Konst: Otto Lindberg. K Tiren. M Fjaestad. C Dellkrantz. C.Ström. A Erdman Järvsö. Eilert Andersson. C.F.Reuterswärd. Poul Erik Dietz. Karl Bergman. E Tapper. F Strandberg. Iris Lövin Lindholm. A Strüwer. Karl Hellsen. HE Eriksson. m.fl.

Böcker: Söderhamns Historia. Boken om ABBA. Hälsingland. Bagarbarn Sedwall m.m..

Välkommen till en auktion med stor bredd.
Det finns något för alla.

För info och bud: Tel 076-102 65 82 Lennart

Vi tar kontanter, kontokort och Swish.
Slagavgift 20:-/slag tillkommer. Slagavgift betalas endast av köparen.
Bud på enskilda objekt kan avges via mail eller telefon.

Servering. Välkomna!